HAC ORGANİZASYONU
UMRE ORGANİZASYONU
YURTİÇİ TURLAR
YURTDIŞI TURLAR
FAYDALI LİNKLER
YALOVA TERMAL

e-Posta   Yazdır




YALOVA TERMAL


YALOVA TERMAL KAPLICALARI

Yalova Termal Kaplıcaları, T.C Sağlık Bakanlığı teşebbüsüdür. Ulu Önder ATATÜRK ’ün " Burası geleceğin su şehri olacaktır " sözleri ile onurlandırdığı tesisimizin şifalı suları, masaj, manuel terapi, parafin ve akupunktur gibi alanlarda hizmet vermektedir. Bu hizmeti ise yeşilin ve mavinin buluştuğu bir ortamda sağlamaktadır.
 

Otellerimiz ise Çamlık Otel, Çınar Otel, Tarihi Termal Otel ve Apartlar. Odalarda ; televizyon, telefon, saç kurutma makinesi, duş, merkezi ısıtma, müzik vb. donanımlar mevcuttur. Apart daireler ise klima, uydu sistemi, televizyon, mobilya ve beyaz eşyadan oluşmaktadır.
 

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ; spor aktiviteleri için kaçırılamayacak bir doğa harikası. Spor salonu, yürüyüş ve koşu parkuru mevcuttur, masa tenisi, basketbol, voleybol gibi spor dallarında hizmet vermektedir. Bu hizmeti ise Gökçedere baraj gölü çevresinde unutulmayacak manzaralar eşliğinde sağlamaktadır. Su düşen şelalesine muhteşem doğa güzelliğiyle beraber yapılacak yürüyüşlerinizi asla unutamayacaksınız. Çevre yerleşim merkezleri olan; Üvezpınar, Gökçedere, Yenimahalle, Ortaburun, Akköy gibi doğa harikası merkezlere yapacağınız otantik turlar; tatilinizi sadece eğlenerek değil, ilginç mekanlar ve değişik tatlarla geçirmenizi garanti etmektedir.
    

Kaplıca sularının faydalı olduğu hastalıklar vardır. Bunlar; romatizma hastalıkları, sindirim sistemi karaciğer, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kadın hastalıklarına faydalı olmaktadır.
Mide suyu  : midedeki rahatsızlıklara ve kan dolaşımına faydalıdır.
Göz suyu    : gözdeki rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
Ayak suyu  : romatizmal hastalıklara, egzama ve mayasıl gibi rahatsızlıklara faydalıdır.

Yalova Termal Kaplıca Tesisleri’nin günlük tur programları vardır.
* Yalova’daki köşkler, Karaca Arberetum, Çınarcık, Esenköy gibi çevre semtlere gezi düzenlenmektedir.

* İznik Gölü ve müzeleri Bursa Ulu Cami, Yeşil Türbe gibi il dışı yerlere de geziler düzenlenmektedir.

* İstanbul, Kocaeli, Bursa gezilerinin dışında gruplar tarafından hazırlanan planlara da uyularak farklı aktiviteler düzenlenmektedir.

Özellikle doğa gezileri ve spor aktiviteleri istenmektedir. Delmece Yaylası, Erikli Yaylası, Sudüşen Şelalesi en tanınmış parkurlardır.Daha birçok etkinlikle Termal her kesime hizmet vermektedir.

 

Yalova Termal Kaplıcaları, 4000 sene önce bir takım doğa olayları sonucu oluşmuştur. 2000 seneden beride insanların şifa aradıkları yer haline gelmiştir.

 

Tarihte Pitiya olarak bilinen bölgede kurulu Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden 12 km. uzaklıkta, Yalova Termal ilçesi içerisinde iki dağ arasında, bir arada ender görülen harika bir bitki örtüsü ile kaplı bir vadidir. 3600 dönüm orman arazisine sahiptir. Yalova Termal Kaplıcalarının ilk hamamları yaklaşık 1600 sene önce Bizans İmparatoru  Constantinus (312-337) tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra çeşitli Bizans İmparatorları tarafından birçok tesis yaptırılmıştır. Osmanlı Yalova’yı fethettiğinde, başkent Bursa olması ve orada da kaplıca olması nedeniyle Termale gereken önem verilmemiştir. Osmanlı zamanında ise Sultan Abdülmecid (1831-1861) tarafından imar edilmiştir. Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şifa bulması buranın ünlenmesine sebep olmuştur. Bu yüzden Sultan Abdülmecid buraya yeni banyolar ve köşkler yaptırmıştır. Termalin şu anda kullanılan yollarını açmıştır. Daha sonrada Sultan II. Abdülhamid ( 1876 - 1908 ) zamanında yeniden ünlenmiştir. Suyun ilk tahlilleri yaptırılmıştır. Buraya yeni hamamlar, köşkler  ve gazinolar yapılmış, tarihi eserler restore edilmiştir. Burası dünyanın en gözde sağlık ve eğlence merkezi haline gelmiştir. İşletilmesi için yabancı sermayedarlara verilerek işletilmiştir. Ancak önce Balkan Savaşı (1912-1913), I. Dünya Savaşı (1918-1922) ve Kurtuluş Savaşı (1919-1923) zamanlarında yabancı sermayedarlar ve ortaklar kaçmıştır. Kaderine terk edilen kaplıcalar unutulmuştur.

 

Yalova Termal Kaplıcalarının kaderi, 19 Ağustos 1929 ‘da ulu önder M. Kemal Atatürk’ün gelmesiyle değişmiştir. Termal’e hayran kalan Atatürk, buranın dünyaca ünlü bir sağlık merkezi ve su şehri olması için büyük çaba sarf etmiştir.  Türkiye’nin bir çok yerinden meşhur ustaları getirerek buranın yeniden imar ve ihyasını sağladı. Bugün Yalova Termal Kaplıcalarının dünyaca üne sahip olması Atatürk’ün sayesindedir. Yalova Termal Kaplıcaları, 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanıdır. İstanbul’a deniz yoluyla 1 saat, Bursa ve İzmit’e karayoluyla 1 saat uzaklıktadır. Yalova merkeze uzaklığı 12 km. ‘dir. Yalova feribot iskelesinden devamlı minibüs ve belediye otobüs seferleri vardır.

 

KONAKLAMA

APART DAİRELER

2 tanesi lüks olarak hazırlanmış toplam 6 apart dairemiz bulunmaktadır.

 

Diğer otel odalarında bulunan standart donanımın dışında

[ televizyon, telefon, saç kurutma makinesi, müzik yayını ] dairelerde; klima, uydu sistemi, beyaz eşya ve mobilya bulunmaktadır. Aynı şekilde; oda servisi hizmetleri de mevcuttur.

 

TERMAL OTEL

Yapımına 2003 yılında başlanılan otel " T " şeklindedir. Yapımında orijinaline sadık kalınan otelin yapımı tamamlanmak üzeredir.

 

ÇAMLIK OTEL

Eski Güney 1 ve Güney 2 Otellerinin, 1984 yılında restore edilmesiyle Çamlık Otel meydana gelmiştir.

83 oda, 166 yatağı [5 mini toplam 8 süit] vardır. Her odada çift kanal müzik yayını ve televizyon bulunmaktadır. Lobi barı ve otel altında 18 adet özel kabin banyo bulunmaktadır. Kaplıca suyu ile beslenen bu kabinler sadece Çamlık Otel konukları için hazırlanmıştır. Tedavi için konaklayan misafirlerimiz 24 saat bu kabinleri ücretsiz olarak kullanabilir. Odaların 39 tanesi orman , 36 tanesi bahçe manzarası ve hepsinde balkon bulunmaktadır. Bütün odalarda banyo ve banyolarda şebeke suyu bulunmaktadır.

 

ÇINAR OTEL

19. yy. sonlarında yapılmış, en son 1982 yılında aslına uygun olarak restore ettirilmiş ve 2. dereceden tarihi eserdir.

17 oda 1 süit olmak üzere toplam 36 yatak kapasitesine sahiptir. Tüm odalarda çift kanal müzik yayını, televizyon ve sıcak su bulunmaktadır. Klasik şekilde döşenmiş lobi ve 150 kişilik seminer salonuna sahiptir.

Adını bahçesinde bulunan 200 yaşındaki tarihi çınardan almaktadır. Çınarın altında ve otelin ortasında Çınar Cafe bulunmaktadır. Ayrıca Otelin altında 8 kabinlik özel banyo bulunmaktadır. Genellikle yaz sezonunda faaliyete açılan Çınar Otel yılın her dönemi organizasyon ve seminer için tercih edilmektedir

 

BANYO HAMAM

 

KURŞUNLU BANYO / KURŞUNLU FIN HAMAMI

17 asır önce Bizanslılar döneminde İmparator Jüstinyen tarafından yaptırılmıştır. Zamanla meydana gelen doğal afetler ve savaşlar nedeniyle toprağa gömülmüştür. Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamit tarafından 1900 yılında toprağın altından çıkarılarak restore ettirilmiştir. İçinde havuzu ve saunası bulunmaktadır. Çatısı kurşunlarla kaplı olduğu için Kurşunlu hamam olarak adlandırılmıştır.

 

Kurşunlu hamam içerisinde yer alan masaj odalarında uzman masör ve masözler; manuel terapi hizmeti sunmaktadır.

 

Sabah 8:00 ile 22:00 arası hizmet veren hamamın, kalan sürede dezenfekte işlemleri yapılmaktadır. Otel müşterilerimiz bu banyodan tüm gün ücretsiz yararlanabilmektedir.

 

VALİDE BANYO

Yaklaşık 1600 sene önce Bizans Kralı Constantin tarafından yaptırılmıştır. En son Sultan Abdülmecit tarafından restore ettirilmiştir. Sultan Abdülmecit’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan burada tedavi gördüğü için Valide Hamam olarak adlandırılmıştır. Hamam, bayanlar ve erkekler olmak üzere hizmet vermektedir. Farklı bir mimari tarza sahip olan hamam, tarihi yapı özelliği taşır.

 

Sabah 8:00 ile 22:00 arası hizmet veren hamamın, kalan sürede dezenfekte işlemleri yapılmaktadır. Otel müşterilerimiz bu banyodan tüm gün ücretsiz yararlanabilmektedir.

 

SULTAN BANYO      

26 kabinden oluşan özel aile banyolarıdır. Banyo kabinlerinin içinde mermerden küvet ve kurna vardır. Sultan Banyo Kabinleri saatlik olarak ücretlendirilir.

En çok ilgi gören banyolardan birisi olan  "Sultan Banyo" kullanım şartları ve önerilen süreler hakkında daha detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

 

SIRA BANYOLAR

Toplam 10 kabinden oluşan ve gömme mermerden yapılmış aile banyolarıdır. Kurşunlu Banyo ve Açık Havuz arasında yer alan Sıra Banyolar ; soyunma odası ve banyo olarak 2 bölümlüdür.Sabah 08:00 ile gece 22:00 saatleri arasında hizmet veren ve günlük ziyaretçilere açık olan banyolardan, otel misafirleri ücretsiz yararlanabilmektedir.

 

AÇIK HAVUZ

Havuz 22 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğinde, 1.65 metre derinliğindedir. Ayrıca çocuk havuzu kısmı da bulunmaktadır.Tamamen termal suyu ile doldurulmaktadır. Suyun sıcaklığı 38 derecedir.4 mevsim faal durumda olan havuz özel dezenfekte ünitesi sayesinde sürekli olarak temiz kalmakta, bunun dışında periyodik olarak genel bakım işlemleri yapılmaktadır.

Havuz 08:00 - 22:00 saatleri arasında aktif durumdadır. Otel müşterilerimiz kart sistemi ile havuzdan süresiz yararlanabilmektedir.

 

AKTİVİTELER

 

GEZİ – DOĞA – SPOR

Sabah odanıza dolan kuş sesleri ve orman orkestrası eşliğinde uyanırsınız. Güzel bir duşun ardından isterseniz bir kahvaltı, isterseniz gezi parkurumuzda kısa ya da uzun bir turun ardından içinize işleyen orman havasını, açık ya da kapalı bir ortamda alacağınız kahvaltı ile pekiştirirsiniz.

Sabah saatlerinde havuz sefası yaptıktan sonra, bisikletle ya da yürüyerek gezi parkuru, piknik alanları, Gökçedere ve tarihi bir yol kullanarak öğlen yemeği için Alabalık, Pizza, Pide ya da özenle hazırlanmış yemek çeşitlerinden birisini seçersiniz. Yemek sonrası yapacağınız ilk şey güzel bir çay içmek ya da soğuk bir içecekle rahatlamak olmalıdır. Bunun için ise size Çınar’ın gölgesinde ya da Çamlık Bar’da ikramlar yapılır.

Güzel bir öğle yemeği ile kazandığınız kalorileri yakmak için ise ister Üvezpınar Şelalesine bir yürüyüş isterseniz yapılacak bir organizasyon ile diğer doğa harikalarını görmeye gidebilirsiniz. Akköy, Ortaburun gibi doğal mekanlarda doğa turları yapabilir, bisiklet ile zorlu patikalarda engel aşabilirsiniz.

Akşam yemeği için ise sabırsızlığınızı güzel bir hamam keyfi ve masaj ile pekiştirebilir, rahatladıktan sonra canlı müzik eşliğinde gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Tesisimiz çevresinde bulunan gezi alanları, treking  parkurları, Üvezpınar Şelalesi ve civarında belirlenmiş etapların dışında; dünyaca ünlü Su Düşen Şelalesi, Delmece Yaylası gibi doğal güzelliği bozulmamış alanlara, grup olarak yapılacak bisiklet turları ve geziler aşırı derecede rağbet görmektedir. Yapılan organizasyonlar konaklamalı ve kamp merkezli olarak değişmektedir. İster tesiste kalmak ve günübirlik geziler yapabilir ya da kamp kurduktan sonra kaplıcalardan yararlanabilirsiniz.

 

Tesisimizde bulunan gezi parkurları; birçok park ve yeşil alan içerisindedir. Piknik alanları ve parkların dışında yakın yerleşim birimleri ve mesire yerlerine yürüyerek ya da bisikletle ulaşabilir, çevre illere geziler düzenleyebilir, günü birlik spor aktivitelerinde bulunabilirsiniz. Mevsime göre kayak için Uludağ’a deniz için Yalova ve diğer sahillere gidebilirsiniz.Ulaşım araçları ve merkezi yerleşim sayesinde gününüzü dolu dolu geçirebilir ve tek merkezden bütün bölgeyi gezebilirsiniz.

 

GEZİ PARKURU

Tesis içerisinde iki etap olarak hazırlanmıştır. Küçük etap ya da kısa tur olarak bilinen parkur 750m civarındadır, çamlık bölgesinden başlayarak, çınar otelde son bulmaktadır. Gezi esnasında göz, ayak, mide suları ve diğer ünitelerde görülebilir. Büyük parkur ya da uzun etap olarak bilinen 2 Km ’yi aşabilir. Gökçedere pazarı ile başlayan parkur tesis çevresi ve içini kapsayabilir. Alternatiflerin fazla olduğu etap için örnek bir plan çıkarmak gerekirse :

 

- Aşıklar Merdiveni, Aşıklar Yolu, Gökçedere, Köşkler, Seralar, Ana Giriş, Atatürk Köşkü, Sinema, Spor Sahaları, Üç Kardeşler, Piknik Alanı, Ayak, Göz, Mide suyu gibi belli noktalar, parklar v.b yerleri kapsayan bir tur yapılabilir. Bu tur size 4 Km ’yi aşan bir mesafeyi gezdirecektir.

   

Tesis çevresi turları ise Gökçedere, Yenimahalle ya da Üvezpınar, Şelale arası olabilir. Bunların dışında Akköy ya da Ortaburun odaklı turlar yarım günlük yürüyüş planları oluşturabilir. Baraj çevresi bisiklet turları ise en çok rağbet gören dağ bisikleti etabını teşkil eder.

 

MANUEL TERAPİ / MASAJ

Manuel terapi yöntemi uzman masör ve masözler tarafından vücudun belirli noktalarına bilinçli olarak uygulanmaktadır. Kadınlar ve erkekler için ayrı olarak sunulan masaj sırasında isteğe göre; bitkisel yağlar, tonikler ya da sabun köpüğü tatbik edilmektedir.

Masaj bölgesel ve tüm vücuda uygulanabilir.

 

İyi geldiği rahatsızlıklar:

*     Ortopedik rahatsızlıklar

*     Kas kasılmaları

*     Kireçlenme

*     Bel ağrısı ve bel fıtığı

*     Sinirsel rahatsızlıklar

*     Romatizmal hastalıklar

*     Yüz felci

 

Masajın en faydalı olduğu durumlar, kaplıca tedavisi ve belirlenen kürün düzenli olarak uygulanması ile mümkün olacaktır. Düzensiz yapılacak masaj terapilerinin yerine kaplıca tedavisi sırasında uygulanacak düzenli masaj seansları tercih edilmelidir.

 

KAPLICA TEDAVİSİ

Yalova Kaplıcası suları, kalsiyum, sülfatlı ve florürlü miks termomineral sular sınıfındandır.Toplam mineralizasyonu yaklaşık 1500 mg/ L düzeyindedir.Ayrıca Kaplıca Suyu renksiz, berrak ve tatlıcadır. 1911 yılında Roma’da yapılan Kaplıcalar yarışmasında “Suları Faydalı En İyi Kaplıca” ödülünü almıştır.

 

Yalova Termal suyunun banyo kürü şeklinde kullanımı, özellikle romatizmal hastalıklarda etkilidir. Yalova Kaplıcalarında yapılan banyo kürlerinin, romatizmal hastalıklar arasında özellikle kireçlenme üzerine olumlu etkileri ve ağrı eşiğini yükseltici etkileri Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim dalınca yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.Ayrıca florür, ve sülfat içerikleri nedeniyle diş çürüklerinin önlenmesi, bazı fonksiyonel mide ve barsak hastalıklarında ( örneğin barsak tembelliğinde ) ve safra kesesi tembelliğinde içme kürü olarak uygulanabilir.

 

Yalova Termalde uygulanacak banyo kürleri için aşağıdaki dozaj ve yöntemler önerilebilir:

Banyo Süresi                              15 - 20 - 30 dakika

Banyo Sıcaklığı                           34 - 35, 36 - 38, 38 - 40, 40 - 42 C

Günde Banyo Sayısı                  1 (2 ) / gün

Toplam Banyo Sayısı                15 - 20  / kür

Toplam Kür Süresi                     2 - 4 hafta

Banyo şekli                                  Tam banyo, yarım banyo, ekstremite banyosu

Banyo ortamı                               Havuz, küvet

 

ULAŞIM

Tesisimiz Yalova İl Merkezi’ne 12 Km uzaklıkta kurulu, 1.600.000 m² alana yayılmış ünitelerden oluşmaktadır. Gökçedere, Üvezpınar, Yenimahalle en yakın yerleşim merkezleridir.

 

Tesisimize ulaşım oldukça kolaydır, feribot iskelesine olan uzaklığı 12 Km , hızlı feribot iskelesine ise 13 Km mesafededir.

 

Deniz yolu kullanacak konuklarımız: Yeni kapı, Kartal, Pendik, Eski Hisar İskeleleri üzerinden Topçular [ İzmit yolu ] veya il merkezine, merkezden ise hususi araçları olmayanlar için Taksi, Minibüs, Dolmuş seçeneklerini değerlendirerek tesisimize ulaşabilir.

  DUYURU VE HABER ARŞİVİ     DÜNYA DİLLERİNDE KURAN-I KERİM MEALLERİ     DUYURU VE HABER ARŞİVİ     2019 YILI HAC PROGRAMLARIMIZ AÇIKLANMIŞTIR.     2019 ŞUBAT-MART-NİSAN UMRE PROGRAMLARI  
RAJA TURİZM SEYAHAT ACENTASI
BÜYÜK KARAMAN CAD. TAYLASAN SOK. NO:2 34083 FATİH - İSTANBUL
TEL: +90 212 534 16 24  FAKS: +90 212 534 16 29
info@rajatour.net     www.rajatour.net