HAC ORGANİZASYONU
UMRE ORGANİZASYONU
YURTİÇİ TURLAR
YURTDIŞI TURLAR
FAYDALI LİNKLER

e-Posta   YazdırHacı adaylarına virüs uyarısı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Mers virüsüne ilişkin, "Şu anda panik yapacak, olağanüstü bir durum söz konusu değil ama tedbir almak da bizim görevimiz. Hacı adaylarımızdan da çiğ deve sütü içmemelerini talep ediyoruz" dedi.
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti MKYK toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.
 
Suudi Arabistan'da görülen Mers virüsüne ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, "Son bir hafta on gün içinde Suudi Arabistan'da Mers virüsü ile ilgili vaka tespitleri oldu. Bir tane de eşiyle birlikte umreye giden Türk hacımızda Mers virüsü tespit edildi bir hafta kadar önce. Umreye giden vatandaşımızın sağlık durumu, şu anda bir sorun yok, gayet sağlıklı ama gerek Diyanet İşleri Başkanlığıyla birlikte, gerekse Sağlık Bakanlığı olarak bu anlamda öncelikli olarak bu anlamda önceki gün de kamuoyuna açıkladığımız konu şu anda panik yapacak, olağanüstü bir durum söz konusu değil. Ama tedbir almak da bizim görevimiz. Özellikle kaynak olarak deve ve deve sütü esas kaynak ve yarasa. Hayvandan geçen bir virüs türü. Biz umre organizasyonu yapan turlarımızdan deve çiftliklerine tur düzenlememeleri, hacı adaylarımıza çiğ deve sütü ikramı yapılmamasını hacı adaylarımızdan da çiğ deve sütü içmemelerini talep ediyoruz. Bu konuda bilinçlendirmeyi Diyanet İşleri Başkanlığımızla birlikte yapacağız bir de el temizliğine hijyene olağanüstü dikkat etme, olağanüstü derken olması gereken düzeyde dikkat etmelerini talep ediyoruz onun dışında şu anda bir sorun yok" dedi.
 
Müezzinoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
"Yani Suudi Arabistan'a herhangi bir vesileyle giden tüm vatandaşlarımızdan yani turizm amaçlı giden de deve çiftliğine gidiyorsa deve çiftliğinde çiğ deve sütü içiyorsa bunun umreye giden, hacca giden, gezmeye giden ticaret amaçlı giden diye ayrımını yapmak doğru değil. Suudi Arabistan'da çıkış yeri zaten Mers virüsünün Suudi Arabistan dolayısıyla buraya gittiğimiz ziyaretlerde veya bunun dışında gittiğimiz ziyaretlerde de deve çiftlikleri ve çiğ deve sütüne toplum olarak dikkat etmemiz lazım."
  DUYURU VE HABER ARŞİVİ     DÜNYA DİLLERİNDE KURAN-I KERİM MEALLERİ     DUYURU VE HABER ARŞİVİ     2019 YILI HAC PROGRAMLARIMIZ AÇIKLANMIŞTIR.     2019 ŞUBAT-MART-NİSAN UMRE PROGRAMLARI  
RAJA TURİZM SEYAHAT ACENTASI
BÜYÜK KARAMAN CAD. TAYLASAN SOK. NO:2 34083 FATİH - İSTANBUL
TEL: +90 212 534 16 24  FAKS: +90 212 534 16 29
info@rajatour.net     www.rajatour.net